ایران، تهران، زعفرانیه، سه راه آصف نبش خیابان سیمین، ساختمان امین، طبقه 4 واحد401 021-57952

قبایل آمازون

قبایل آمازون

قبایل آمازون(جنگل آمازون-تور برزیل- رود آمازون-حیوانات آمازون)

جنگل‌ آمازون، بزرگترین جنگل استوایی مرطوب در جهان است و به 8 کشور مختلف در آمریکای جنوبی تقسیم شده است . 60 درصد آن در برزیل است، اما بخشی از آن در پرو، کلمبیا و ونزوئلا نیز وجود دارد. عده زیادی از مردم در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. مهم نیست که جنگل چقدر خطرناک است، قبایل زیادی وجود دارند که در جوامع کوچک خود رشد می‌کنند. بسیاری از این قبایل در معرض تهدید جنگل زدایی و نابودی  قرار دارند

قبیله‌های آمازونی یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین جوامع قومی جهان هستند که از دیدگاه فرهنگ، تاریخ و محیط زیستی، شگفتی‌های فراوانی را در خود جای داده‌اند. این قبایل در بخش‌های مختلفی از آمازون، حاکمیت دارند و در طول قرن‌ها با تمایلات خود به زندگی در طبیعت و بهره‌گیری از منابع طبیعی مانند ماهیگیری از رود آمازون، شکار حیوانات آمازون و… ادامه  داده‌اند.

قبایل آمازون از نظر فرهنگی و زبانی بسیار متنوع هستند. هر قبیله دارای سنت‌ها، باورها، زبان و زندگی روزمره خود است. این قبایل از روابط اجتماعی و خانوادگی، همچنین اقتصاد و ساختارهای سیاسی متفاوتی برخوردارند.

این جوامع اغلب به صورت جمعی و تعاونی زندگی می‌کنند و ارتباط نزدیکی با طبیعت دارند. با گسترش تغییرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی، زندگی این قبایل تحت تأثیر قرار گرفته است. فشارهایی نظیر تخریب جنگل، معاملات غیرقانونی با منابع طبیعی و تغییرات اقلیمی، به چالش‌های جدیدی برای بقای فرهنگ و زندگی سنتی آن‌ها منجر شده است.

در کنار این چالش‌ها، بسیاری از قبایل آمازون برای حفظ فرهنگ و حقوق بومی خود، با نهادها و سازمان‌های ملی و بین‌المللی همکاری می‌کنند و به دنبال راهکارهایی برای مدیریت پایدار منابع طبیعی و حفظ زمین‌های خود می‌باشند. بکتاش تراول در تور برزیل  بازدید از برخی قبایل و جنگل آمازون را در برنامه سفر خود دارد.

قبیله‌های بدوی آمازون

قبیله‌های بدوی آمازون جزء جوامعی هستند که زندگی را در نواحی دورافتاده و در عمق جنگل‌ آمازون می‌گذرانند. به عنوان یک گروه، تعداد جمعیت آن‌ها سخت قابل تعیین است و آمار دقیقی در دسترس نیست. این افراد در نواحی مختلف آمازون، منطقه‌های بسیار گسترده‌ سرشار از تنوع زیستی، به عنوان یک ساختار جمعی و متمرکز دیده نمی‌شوند. اکثر آن‌ها به طور معمول در کنجی‌ دورافتاده از دسترسی عموم، تقریبا 400 تا 500 قبیله در داخل جنگل‌های آمازون در حال زندگی بوده که حدود 50 نفر از آن‌ها با دنیای بیرون در تماس نیستند، فرزندانشان شبیه مردم معمولی به مدرسه نمی‌روند و برق یا امکانات رفاهی مورد انتظار ما در زندگی روزمره را ندارند.

خطرات برای قبایل آمازون

هر قبیله با سنت‌های فرهنگی متفاوتی که در طول نسل‌ها حفظ کرده منحصر به فرد است، برخی از آن‌ها تعاملات مکرری با دنیای خارج از جنگل‌های آمازون دارند، در حالی که برخی دیگر تقریباً به صورت کامل منزوی هستند. خطرات زیادی قبایل آمازون را تهدید می‌کند که در ادامه خواهیم گفت:

ورود استعمارگران

مهاجران اروپایی برای اولین بار در قرن 15 وارد قاره آمریکا شدند. این مهاجران با خود بیماری‌هایی را به منطقه آوردند که قبلاً وجود نداشت. میلیون‌ها نفر از مردم بومی در جنگل‌های آمازون و خارج از آن بر اثر مواردی مانند آنفولانزا، آبله و… جان خود را از دست دادند.

امروزه در جنگل‌های آمازون، زمین خواران زیادی وجود دارند. این‌ها افرادی هستند که سعی می‌کنند در سرزمین‌هایی که افراد قبیله‌ای در آن زندگی می‌کنند، ساکن شوند، حتی اگر غیرقانونی باشد. آن‌ها بیماری‌هایی مانند مالاریا را با خود می‌آورند که می‌تواند برای مردم بومی کشنده باشد و حاضرند از خشونت برای گرفتن سرزمین‌های مردم بومی و قبایل استفاده کنند.

جنگل زدایی‌ها

تا سال 2001، جنگل‌های آمازون 54 میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌داد. این منطقه بزرگی است، اما این آمار تنها 87 درصد از آن چیزی است که در ابتدا وجود داشته است، این کاهش ارضی می‌تواند تأثیر مخربی بر محیط و همچنین آب و هوای جهان داشته باشد. بیشتر جنگل زدایی‌ها در برزیل اتفاق افتاده، زیرا این کشور گاوداری و کشاورزی خود را در طی سال‌ها گسترش داده است.

5 قبیله جنگل‌های آمازون

در مناطقی قبایل توانسته‌اند در سرزمین خود بمانند و آن را حفظ کنند، در این مناطق از جنگل زدایی جلوگیری شده است. امروزه حدود نیمی از قبایل بومی که در آمازون زندگی می‌کنند در برزیل واقع شده‌اند، برخی از این قبیله‌ها برای اولین بار بیش از ده هزار سال پیش در جنگل‌های بارانی آمازون ساکن شدند.

قبیله آکونتسو

یکی از کوچک‌ترین گروه‌های بومی در جنگل‌های بارانی آمازون، آکونتسو هستند. از افراد این قبلیه تا سال 2016، تنها 4 نفر باقی مانده بودند، بقیه افراد قبیله آن‌ها توسط چوب‌بران و دامداران کشته شدند.

قبیله یانومامی

یکی از شناخته‌شده‌ترین گروه‌های مردم بومی در جنگل‌های آمازون، قبیله یانومامی است. آن‌ها بزرگترین گروه قبیله‌ای منزوی هستند و حدود 38000 عضو هنوز در جنگل آمازون زندگی می‌کنند. برخی از افراد این قبیله ارتباط کمی با دنیای خارج از جنگل دارند. قوم یانومامی در شمال برزیل و جنوب ونزوئلا و در ارتفاعات کوهستانی جنگل زندگی می‌کنند.

آن‌ها قرن‌ها در این منطقه زندگی می‌کردند و قدمت آن‌ها به قبل از آمدن استعمارگران به آمریکای جنوبی در قرن هفدهم بازمی‌گردد. از آن‌جایی که دسترسی به محل زندگی آن‌ها بسیار دشوار بود، از تأثیرات مخربی که استعمار بر بسیاری از قبایل دیگر داشت درامان بودند.

دولت برزیل در سال 1991 به طور رسمی به آن‌ها 151278 کیلومتر مربع مساحت داد، یانومامی‌ها اهمیت زیادی برای برابری قائل هستند و به همین دلیل برخلاف بسیاری از قبایل دیگر در منطقه، رئیس قبلیه ندارند.

خانه‌های آن‌ها ساختمان‌های بسیار بزرگ و مدور بدون پوشش بر روی مناطق مرکزی خانه است. این خانه‌ها می‌توانند تا 400 نفر را در داخل خود جای دهند. خانواده‌ها فضای مخصوص به خود را برای خواب و آشپزی در داخل قسمت سرپوشیده که به عنوان ‘yanos’ یا ‘shabonos’ شناخته می‌شوند، دارند.

قبیله توپی

قبل از ورود استعمارگران، توپی‌ها یکی از بزرگ‌ترین قبایل بومی برزیل بودند. مانند بسیاری از گروه‌های دیگر، آن‌ها تحت تأثیر بردگی و بیماری‌هایی مانند آبله هستند که توسط مهاجران اروپایی ایجاد شده است.

نکته جالب دیگر که در مورد این قبایل است، در سال 1500، قبل از ورود پرتغالی‌ها به کشور، جمعیت آن‌ها حدود 1 میلیون نفر بود. این تعداد تقریباً به اندازه جمعیت پرتغال در آن زمان است!

توپی‌ها یکی از معدود جوامع باقیمانده هستند که در سرزمین‌های اجدادیشان واقع در ایالت باهیا، توسط دولت برزیل به رسمیت شناخته شده‌اند.

قبیله کایاپو

کایاپو یکی دیگر از قبیله‌های بومی است که در بخش‌های برزیلی جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. آن‌ها را می‌توان در کنار رودخانه شینگو پیدا کرد در حال حاضر جمعیت آن‌ها حدود 9000 نفر است .

یکی از سنت‌های فرهنگی منحصر به فرد قبیله کایاپو این است که آن‌ها از رنگ بدن سیاه استفاده می‌کنند تا در هنگام شکار در جنگل با محیط اطراف خود ترکیب شوند و غیرقابل دیدن باشند. در پایین‌ترین لایه‌های جنگل‌های آمازون، نور زیادی از درختان عبور نمی‌کند، این کار به حفظ امنیت آن‌ها کمک می‌کند.

تهدید اصلی برای بقای مردم کایاپو سدهای آبی هستند. تعدادی از این سدها از جمله سد بلو مونت که چهارمین سد بزرگ جهان شناخته می‌شود در کنار رودخانه شیگو ساخته شده است.

قبیله آوا

نمونه‌ای از قبیله بسیار کوچک‌تر، قوم Awá هستند. آن‌ها در شرق جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. در حال حاضر حدود 350 عضو در این قبیله وجود دارد و 100 نفر از آن‌ها بدون هیچگونه ارتباطی هستند .

به دلیل استعمار در این منطقه در طول قرن 18، آن‌ها مجبور به انتخاب سبک زندگی عشایری شدند، در حال حاضر گفته می‌شود که برخی از شرکت‌های چوب بری به صورت غیرقانونی افراد مسلحی را استخدام کرده‌اند تا بتوانند از این قسمت از جنگل‌های آمازون بهره ببرند.

چرا یادگیری در مورد قبایل جنگل‌های آمازون مهم است؟

برخورد با مردم بومی در سراسر جهان یک مسئله اجتماعی بسیار مهم است .تهدید برای مردم بومی در جنگل‌های آمازون با مسائل مربوط به جنگل زدایی مرتبط است. خانه‌های آن‌ها در حال ویران شدن است و زمین‌هایی که برای زندگی خود استفاده می‌کنند برای استخراج معادن، چوب بری یا کشاورزی استفاده می‌شود.

در نظر بگیرید که هر قبیله منحصر به فرد سنت‌های خاص خود را دارد. آن‌ها ممکن است داروهای مؤثر خود را که از گیاهانی که فقط در یک بخش کوچک از جنگل‌های آمازون یافت می‌شوند، داشته باشند  و اگر این گیاهان آسیب ببینند، جهان ممکن است این دانش را برای همیشه از دست بدهد.

نتیجه گیری

مهم است که به این واقعیت فکر کنیم که قبایل آمازون با احترام در جنگل‌های آمازون زندگی می‎کنند. سبک زندگی آن‌ها سازگار با محیط زیست است و به زمین و جنگلی که برای بقا به آن وابسته هستند آسیبی نمی‌رسانند. در واقع آن‌ها نگهبان جنگل‌های بارانی آمازون هستند، بکتاش تراول در تور برزیل  بازدید از برخی قبایل و جنگل آمازون را در برنامه سفر خود دارد.

 

 

اشتراک گذاری مطلب

Leave Comment

جدیدترین مطالب
ارتباط باما 02157952
خدمات ما

خدمات مهاجرتی بکتاش تراول

خدمات مهاجرتی بکتاش تراول
دریافت فرم ارزیابی و مشاوره به صورت رایگان