ایران، تهران، زعفرانیه، سه راه آصف نبش خیابان سیمین، ساختمان امین، طبقه 4 واحد401 021-57952

ویزا تحصیلی کانادا

کانادا سال‌هاست که به خانه‌ای برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است؛  چرا تحصیل در کانادا این قدر محبوب است، درس خواندن در کانادا مزایای بسیاری دارد که از میان آن‌ها می‌توان به مواردی مانند کیفیت آموزش، ارزش بین‌المللی مدارک تحصیلی کانادایی، متنوع بودن رشته‌های تحصیلی در این کشور، هزینه مقرون به صرفه شهریه دانشگاه و زندگی و فرهنگ متنوع کانادا اشاره کرد.
علاوه بر موارد ذکر شده، یکی از دلایلی که افراد مشتاق به ادامه تحصیل در کانادا هستند، این موضوع است که داشتن تحصیلات در این کشور و مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل شانس فرد را در آینده، برای اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا افزایش خواهد داد.
یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به کانادا، فرصت‌های شغلی مناسبی است که پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور وجود دارند و می‌توانند برای دانشجویان فرصت کار در فضاهای کاری پیشرو در شرکت‌های بزرگی مثل گوگل، مایکروسافت، آمازون و اپل را ایجاد کنند.

 

پس از این که دانش‌آموز یا دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از مدرسه یا دانشگاه مورد نظر خود شد، می‌تواند درخواست ویزای تحصیلی را ثبت کند. ویزای تحصیلی به دانش‌آموز یا دانشجو اجازه ورود به خاک کانادا را می‌دهد.
بسیاری ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند اما فرق بین ویزای تحصیلی و استادی پرمیت این است که در واقع ویزا اجازه ورود فرد به خاک کانادا را می‌دهد اما استادی پرمیت به دانش‌آموز این امکان را می‌دهد تا در این کشور به تحصیل بپردازد. عموما برای دوره‌های آموزشی بیش از 6 ماه، فرد به استادی پرمیت نیاز خواهد داشت.

پس از پایان دوران تحصیل، یکی از دل مشغولی‌های دانشجویان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کانادا است. برای این کار تنها کافی است که فرد بتواند در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کند تا با تایید کارفرما و جمع‌آوری و ارسال مدارک، ویزای تحصیلی فرد به ویزای کاری تغییر پیدا کند.

تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا به مقطع، رشته تحصیلی، دانشگاه و شهری که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد. برای تحصیل در کانادا باید بتوانید هزینه‌های خود را در اولین سال زندگی در کانادا که شامل شهریه دانشگاه و هزینه زندگی دانشجویی می‌شود، تامین کنید برای تحصیل دانشجویان، علاوه بر شهریه دانشگاه، باید هزینه زندگی را هم در نظر گرفت؛ شهریه دانشگاه که با توجه به رشته یا دانشگاه‌ متفاوت است ولی هزینه‌ زندگی دانشجویی تا حد زیادی وابسته به سبک زندگی فرد است.حداقل تمکن مالی در هر سال برای دانشجو 10000دلار میباشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در قدم اول نیازمند دریافت (نامه پذیرش) از یک دانشگاه یا کالج است.
نامه پذیرش را باید حتما از دانشگاهی بگیرید که اجازه ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی را داشته باشد.
دولت کانادا موسسات آموزشی که مجاز هستند دانشجویان بین‌المللی را ثبت‌نام کنند با نام DLI مشخص کرده است. بنابراین در زمان انتخاب دانشگاه دقت کنید که حتما در لیست DLI قرار داشته باشد. برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا از دانشگاه‌های کانادایی، ضروریست مواردی را رعایت کنید. شرایط پذیرش دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:
• انگیزه‌نامه
• معدل مناسب
• توصیه‌نامه
• مدرک زبان
• مدرک تحصیلی

Previous slide
Next slide

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای اخذ ویزا تحصیلی کانادا بسته به مقطع تحصیلی و موسسه آموزشی ممکن است متفاوت باشد. در برخی از مواقع به ارائه مدارک دیگری مانند مدرک زبان، معرفی‌نامه استاد یا مقاله چاپ‌شده نیاز خواهد بود. ترجمه این مدارک به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه قابل ‌پذیرش است. مدارک ویزای تحصیلی کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا
نامه CAQ برای درخواست‌کنندگان تحصیل در کبک
برنامه تحصیلی (Study Plan)
ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا
نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت و صفحاتی که مهر ویزا خورده‌اند
اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه
اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه برای همراهان در صورت تاهل
دو قطعه عکس 3 در 4
سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی
نامه سابقه و بیمه کاری
فیش واریز شهریه

 

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا در هر دو حالت ثبت اینترنتی یا تحویل حضوری مدارک در کنسولگر‌ی یا دفاتر اعطای ویزای کانادا باید فرم‌های زیر را پر کنید:
فرم درخواست ویزای تحصیلی
فرم اطلاعات خانواده
فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی
فرم schedule 1 سفارت کانادا
به خاطر داشته باشید باید فرم‌ها را به‌طور کامل و با صداقت پر کنید. بهتر است هیچ قسمتی را خالی نگذارید. اگر برخی قسمت‌ها مربوط به شما نمی‌شود با عبارت «Not Applicable» یا «NA» این موضوع را مشخص کنید. فرم‌‌های ناقص احتمال رد شدن پرونده شما را افزایش می‌دهند. بنابراین لازم است در تکمیل مدارک و فرم‌ها نهایت دقت را به کار ببرید.

 

برای ثبت درخواست ویزای کانادا کلیک کنید

مراحل مهاجرت تحصیلی برای تاییدیه مدارک در سفارت

درخواست شما توسط یکی از کارکنان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا(افسر پرونده) مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. چه در‌صورت رد شدن و چه پذیرفته شدن درخواست ویزای شما هیچگونه مدرکی بازگردانده نمی‌شود و اگر درخواست رد شود، دلیل آن در ایمیل گفته خواهد شد. در‌صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را تحویل سفارت دهید.
در نهایت معرفی‌نامه‌ تأیید ویزا به شما ارائه می‌شود. معرفی‌نامه معادل ویزای تحصیلی نیست ولی ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مامور مرزی درباره صدور ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور را ترک می‌کنید، ویزای شما صادر خواهد شد.

متن سربرگ خود را وارد زمان بررسی درخواست ویزای دانش آموزی کانادا

زمان کلی بررسی بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه هم‌زمان بیومتریکس دارد. در‌صورت کامل بودن فرم‌ها و مدارک، درحال‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی 15 هفته یا بیشتر است که شامل زمان بیومتریک و بررسی مدارک می‌شود.

دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا

معمولا جزئیات رد شدن ویزا ارائه نمی‌شود؛ ولی، دلیل رد شدن درخواست در نامه‌ای به شما اعلام می‌شود. متخصصان ما در بکتاش سیر با بیش از 8 سال تجربه در این زمینه، به شما کمک می‌کنند تا همه مدارک را مطابق با ساختار مورد تایید اداره مهاجرت به گونه‌ای ارائه کنید که ریسک رد شدن درخواست را به حداقل برسانید.
• وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی
• عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
• قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا
• نداشتن مدرک زبان
• عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
• نقص پرونده و مدارک
امکان اعتراض به نتیجه ویزا برای شما وجود دارد؛ اما احتمال تغییر نتیجه بعید است. پیشنهاد می‌شود پس از رفع ایرادات و بهبود شرایط درخواست جدیدی ارائه کنید. کمک گرفتن از مشاوران حرفه‌ای نقش بسزایی در پذیرش درخواست ویزای شما دارد. با راهنمایی کارشناسان باتجربه بکتاش سیر می‌توانید احتمال رد شدن درخواست‌ خود را کاهش داده

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی، امکان کار کردن خارج از دانشگاه را در طول نیم‌سال آموزشی با حقوق 14.35دلار کانادا خواهد داشت. همچنین کار تمام‌وقت در تعطیلات بین دو نیم‌سال به شرط زیر قابل انجام است:
ویزای تحصیلی شما معتبر باشد.
دانشجوی آموزش عالی یا برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزش عالی، یا شرکت‌کننده برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در دبیرستان‌های معتبر کبک باشید.
مدت دوره حداقل ۶ ماه باشد و در پایان به شما مدرک یا گواهی پایان تحصیل ارائه شود.
قوانین و شرایط ویزای تحصیلی و همچنین قوانین کار خارج از مؤسسه (مانند تجاوز نکردن از حد ۲۰ ساعت کار در هفته) را رعایت کنید.
در‌صورتی‌که کارآموزی بخشی الزامی از دوره آموزشی باشد، دانشجویان خارجی اجازه کار به‌عنوان کارآموز را خواهند داشت.
با داشتن ویزای دانشجویی کانادا احتمال اینکه بتوانید خارج از مرکز آموزشی کار کنید یا شغلی در دایره‌ پروژه‌ تحصیلی‌تان به‌عنوان دست‌یار یا کارآموز پیدا کنید بیشتر خواهد بود. به‌علاوه شما می‌توانید پس از پایان تحصیل برای اقامت دائم اقدام کنید.

امکان کار پس از دوران تحصیل در کانادا

ویزای کار به دو نوع اصلی اجازه کار(Open work permit) و اجازه کار محدود یا ویژه (Employer-specific work permit) تقسیم می‌شود. پس از پایان تحصیل، برای کار کردن نیاز به اجازه کار دارید که به دو روش می‌توانید برای آن اقدام کنید:
اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
دیگر انواع اجازه کار
چنانچه فارغ‌التحصیل موسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) باشید و مدت دوره آموزشی‌تان بیش از ۸ ماه باشد، امکان اقدام برای دریافت اجازه کار را خواهید داشت. البته، روند درخواست ویزای کاری کانادا بسته به نوع شغل، کارفرما، داشتن پیشنهاد کاری و عوامل دیگر متفاوت است.