آشنایی با کشور گرجستان

کشور گرجستان، از جمله کشورهایی است، که در مرز بین آسیا و اروپا واقع شده است و از لحاظ جغرافیایی، بخشی از آسیای غربی و اروپای شرقی، به حساب می آید. گرجستان در همسایگی با کشورهای روسیه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است، و این روزها به عنوان یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین مقاصد گردشگریِ واقع در این منطقه شناخته می شود، و در حال ربودن گوی رقابت از کشورهایی همچون ترکیه و ارمنستان در زمنیه ی گردشگری می باشد. مساحت این کشور آسیایی- اروپایی 69.700 کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود 3.719 میلیون نفر را، در خود جای داده است. زبان رسمی کشور گرجستان، زبان گرجی است و اما اکثر مردم به زبان روسی نیز سخن می گویند. واحد پول این کشور لاری است  که حدودا برابر با 700 تومان می باشد.


تاریخچه ی کشور گرجستان
کشور گرجستان، از تاریخچه ای پر فراز و نشیب بهره می برد و از گذشته های دور تا به امروز، تحت سلطه ی حکومت های مختلفی همچون هخامنشیان، مادها، ساسانیان و صوفیه بوده است. علاوه بر این امپراطوری روم، دولت عثمانی و شوروی نیز در بازه های زمانی مختلف، در این کشور حکمرانی نموده اند. شواهد و مدارک نشان می دهد که کشور گرجستان، در قرن چهارم پیش از میلاد تشکیل شده است و قطعا شرح تمام حوادثی که در این کشور به وقوع پیوسته است، در این مقال نمی گنجد. اما تمامی این حوادث تاریخی که در طول سال ها به وقوع پیوسته اند، باعث شده اند، تا این کشور از جاذبه های تاریخی بسیاری بهره مند گردد.

آب و هوا و شرایط اقلیمی
کشور گرجستان دارای آب و هوایی متنوع و چهارفصل می باشد. لبه های مرزی گرجستان و روسیه، با رشته کوه هایی متراکم پوشانده شده اند، و همین مساله مانع از نفوذ آب و هوای سرد روسیه، به این کشور می شود. هر فصلی در این کشور، ویژگی های خاص همان فصل را دارد، و در ارتفاعات هوا سردتر و مه آلود تر است. به طور کلی می توان گفت، آب و هوای گرجستان تا حد زیادی، وابسته به شرایط جغرافیایی این کشور می باشد و به طور کلی دارای آب و هوایی خشک و معتدل بوده، و میزان بارندگی در آن کم تر است.

وضعیت اقتصادی کشور گرجستان
گرجستان از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر، وضعیت اقتصادی کشور خود را، بسیار رشد داده است و امروزه افراد زیادی از سایرکشورهای دنیا، برای سرمایه گذاری راهی این کشور می شوند. گرجستان از کشاورزی بسیار خوبی بهره مند است و یکی از بهترین تولید کنندگان، چای، مرکبات، غلات، سبزیجات و نباتات صنعتی در منطقه می باشد. امروزه کارخانجات بسیاری در این کشور، ساخته شده اند و بخش اعظمی از تولیدات صنعتی این کشور به صنایع غذایی و صنایع سبک و ماشین سازی، اختصاص یافته است. همچنین کشور گرجستان با تولید نفت و گاز، تولیدات برق و ذغال سنگ، و صادرات این ها به نقاط مختلف دنیا نیز، وضعیت اقتصادی خود را تا حد زیادی بهبود بخشیده است. در کنار تمام این ها لازم است بدانید، که صنعت توریسم و گردشگری در این کشور، در حال توسعه ی روزافزون می باشد و امروزه جلب گردشگر از سراسر دنیا، یکی از مهم ترین اهداف اقتصادی این کشور به شمار می آید، و این مساله یکی از گردانندگان اصلی چرخ های اقتصاد در این کشور می باشد.

لیست اسامی استان های موجود در گرجستان
کشور گرجستان از 12 بخش مجزا تشکیل شده است،که 9 بخش آن به عنوان استان یا ایالت شناخته می شوند. شهر تفلیس که پایتخت کشور گرجستان است، به تنهایی، یک بخش به حساب می آید و دو قسمت دیگر، دو جمهوری خودمختار، به نام های آبخازیا و آجارستان می باشند.

1. آبخازیا
2. آجارستان
3. تفلیس
4. سامگرلو زمو سوانتی
5. گوریا
6. راچا لچخومی و کومو سوانتی
7. لیمرتی
8. سامتسخه جاواختی
9. شیدا کارتلی
10. متسختا متیانتی
11. کومو کارتلی
12. کاختی