باید و نباید های شب قبل از پرواز :

1. با اطلاعات فرودگاه تماس بگیرید یا وب‌سایت فرودگاه را چک کنید و ببینید وضعیت هوا چطور است؟ پرواز تاخیر قابل ملاحظه‌ای دارد؟ آیا پروازهای دیگر بدون مشکل و سر وقت انجام شده‌اند؟

2. میزان بار مجاز مسافر بسته به ایرلاین و کلاس پروازی فرق می‌کند، بنابراین بعد از اطلاع از میزان بار مجاز، قبل از رفتن به فرودگاه، چمدان و بار همراه‌تان را وزن کنید

3. همیشه کارت ملی‌تان را به همراه داشته باشید، کارت ملی یا گذرنامه اولین و مهمترین مدرک شناسایی شماست که در فرودگاه و هتل برای احراز هویت از شما می‌خواهند. گواهی‌نامه‌ی رانندگی، دفترچه‌‌ی بیمه و کارت‌های بانکی از دیگر مدارکی هستند که ممکن است در سفر به‌شان احتیاج داشته باشید.

4. مدارک و وسایل مورد نیاز سفر را در یک فهرست یادداشت کنید؛ به این فهرست چک‌لیست می‌گویند. بهترین کار این است که در روزهای پیش از سفر به مرور زمان این فهرست را تکمیل کنید و شب قبل از سفر تمام موارد فهرست را بررسی کنید که چیزی را از قلم نینداخته باشید.

5. مدارک مهم، اوراق بهادار، اشیاء قیمتی، زیورآلات و… را داخل چمدان نگذارید و در کیف دستی همراه‌تان بگذارید و خب، طبعاً در تمام طول سفر حواس‌تان به آن‌ها باشد.

6. هنگام بستن چمدان، بهترین کار برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها و داشتن فضای بیشتر در چمدان، لباس‌هایتان را به جای تا کردن، لوله(رول) کنید. اگر سفرتان خیلی طولانی است و لوازم و لباس زیادی لازم دارید، می‌توانید از کسیه‌های وکیوم استفاده کنید.

7. لوازم شخصی و بهداشتی، شارژر موبایل، شارژر دوربین، هدفون و… را در زیپ‌کیپ یا جعبه‌های کوچک بگذارید تا هم سر جای‌شان بمانند و هم راحت‌تر آنها را پیدا کنید.

8. رای جلوگیری از نشت شامپو، کرم و لوازم بهداشتی،‌ درپوش آن‌ها را بردارید، یک تکه کیسه‌ی پلاستیکی روی درِ آن‌ها قرار دهید و بعد درشان را ببندید. برای محکم‌کاری بیشتر می‌توانید با نوارچسب، درپوش‌ها را چسب‌کاری کنید.

9. توجه داشته باشید که اشیای شکستنی را داخل چمدان نگذارید و بعد از بسته‌بندی با خودتان به داخل هواپیما ببرید.

10. برای مبادا جاساز پول داشته باشید، یک قوطی خالیِ ضدعرق (برای آقایان) یا رژ لب تمام‌شده (برای خانم‌ها) را حسابی تمیز و خشک کنید و مقداری اسکناس را لوله کنید و داخل آن بگذارید.

11. می‌توانید نام و نام خانودادگی، شماره‌ی تماس، شماره‌ی پاسپورت یا کد ملی را روی روی یک آویزه‌(تگ) بنویسید و به دسته‌ی چمدان و کیف دستی‌تان آویزان کنید. به‌جای تگ آماده، می‌توانید مشخصات‌تان را روی یک تکه کاغذ بنویسید یا پرینت بگیرید و بعد از پرس‌ و پانچ‌کردن کارت، آن را آویزان کنید.

12. چون این روزها بیشتر ما به جای وجه نقد از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنیم، یادتان باشد حتما برای هزینه‌هایی مثل کرایه‌ی تاکسی و… پول نقد بردارید. بهتر است مبلغ را کمی بیشتر در نظر بگیرید تا در صورت پیشامدهای غیرمترقبه مشکلی نداشته باشید.

13. برای اینکه پس از پرواز چمدان‌تان را روی نقاله‌ی بار راحت پیدا کنید، یک روبان یا کاموای رنگی به دسته‌ی چمدان‌تان ببندید تا از باقی چمدان‌ها متمایز شود.

14. اگر سفرتان دسته‌جمعی است و خانه‌تان خالی می‌شود، از یکی از آشنایان بخواهید در خانه‌ی شما بماند. در غیر این‌صورت، لوازم و اشیای قیمتی خود را به کسی بسپارید و حتما به مدیر ساختمان یا یکی از همسایه‌ها که او را می‌شناسید و مورد اعتمادتان است، اطلاع بدهید که در سفر هستید.

15. به موقع بخوابید! بدترین چیز در روز سفر خواب ماندن و رفتن عجولانه به سمت فرودگاه است. اگر شاغل هستید، روز قبل از سفر بهتر است یکی دو ساعت زودتر از محل کارتان به منزل بروید،این‌طوری بعد از انجام دادن تمام نکات بالا، باز هم فرصت کافی برایتان باقی می‌ماند که استراحت کنید.

هرگز نباید در فرودگاه ....

اگر معمولا در رابطه با از دست دادن پرواز و شرایط فرودگاه نگران هستید، در اینجا باید و نباید های یک سفر ایده آل  بدون نگرانی را گوشزد می کنیم..

گاهی پیش می اید که در فرودگاه خسته اید و خوابتان می آید.. با خودتان می گویید چند دقیقه می خوابم و زود بیدار می شوم.. این بزرگترین اشتباه است..چون ممکن است چشم باز کنید و پرواز خود را از دست داده باشید..

انتظار در فرودگاه تقریبا شبیه بازی صندلی می ماند که هر لحظه باید حواستان به موزیک باشد و به محض قطع شدن از جای خود بلند شوید و به طرف هواپیما حرکت کنید.. پس باید هر لحظه حواستان به صدای “پرواز 243 به بارسلون ….” باشد!!

سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و بدانید هیچ یک از کارکنان پرواز مسئول تاخیر پرواز شما نیستند.. اگر مشکلی در آب و هو، مشکل فنی و یا از این قبیل رخ داد، تقصیر خدمه پرواز نیست، پس به آنها خرده نگیرید..

فرودگاه جای مناسبی برای شوخی کردن و بامزه بازی نیست! مثلا اگر از شما در مورد چمدانتان پرسیدند، با جوابهای طنز آمیز در مورد مواد منفجره و غیره جواب ندهید.. عواقب خوبی در پی نخواهد داشت..

سعی کنید با وجود همه نگرانی ها و تاخیر و غیره مودب بمانید و در صورتی که نفر جلویی شما در صف اطلاعات کافی ندارد، با آه کشیدن او را مسخره نکنید و یا 80 نفر جلوی خود را هل ندهید!

قبل از اینکه سوار هواپیما شوید، حتما منتظر بمانید تا بخش مربوطه زمان سوار شدن را اعلام کند و به هیچ عنوان پشت در تجمع نکنید.. البته به شما حق میدهم.. حتما نگران هستید و میخواهید زودتر امور امنیتی را پشت سر بگذرانید ولی تجمع کردن پشت در کار شما را زودتر راه نمی اندازد فقط باعث می شود مردم روی شما بیافتند، تنه بزنند و مشاجره به وجود بیاید.. منتظر بمانید تا شماره پرواز شما اعلام شود..

کاری که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید

سفر برای همه ما استرس را به همراه دارد. مریض شدن در سفر یک کابوس است. نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن می‌توان سفری خوب و خاطره‌انگیز داشت، با انجام ندادن برخی از کارها در طول سفر، خاطره‌ای خوش هم برای خود و هم برای هم‌سفران رقم بزنید، با ما همراه باشید تا کاری که نباید در هواپیما انجام دهید را بررسی کنیم.

در هواپیما پابرهنه رفت‌وآمد نکنید!

خدمه پرواز در طول مدت کاریشان اتفاقات عجیبی دیده‌اند، «لیندا فرگوسن» مهمانداری با ۲۴ سال سابقه کاری از تجربیات خود در طول سفرها می‌گوید: «در طول سفرها افرادی را دیده‌ام که با پای‌برهنه در هواپیما قدم می‌زنند و برای رفتن به سرویس بهداشتی از کفش استفاده نمی‌کنند.» بدون شک این کار باعث رشد باکتری در فضای داخلی هواپیما می‌شود. هیچ‌گاه با پای‌برهنه در هواپیما و در نزدیکی سرویس‌های بهداشتی راه نروید، ممکن است در نزدیکی سرویس بهداشتی شیشه‌ای شکسته باشد و یا جسم تیزی بر روی زمین باشد که به شما آسیب برساند.

در نوشیدنی خود یخ نیندازید..

بر اساس مطالعات EPA در سال ۲۰۰۴ از حدود ۲۳۷ مخزن آب هواپیماها، تنها ۱۵ درصد از آن‌ها سالم است. از سال ۲۰۰۹ به دلیل ارتقا کیفیت آب آشامیدنی از مخزن برای تأمین آب استفاده نمی‌شود و آب برای مدت‌زمان طولانی نگه‌داری نمی‌شود. یخ‌هایی که در هواپیماها در لیوان آب شما انداخته می‌شود، از آب مخزن‌های قدیمی پرشده‌اند که اکثراً استاندارد کافی را ندارند. نوشیدن آب‌معدنی بهترین راه برای حفظ سلامتی در طول سفر است.

در تمام‌مسیر پرواز، بر روی صندلی ننشینید..

یکی از خطرهای نشستن طولانی بر روی صندلی در طول پرواز، ترومبوز سیاهرگی عمقی است که درواقع نوعی ایجاد لخته در رگ‌های پا است. برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ‌های پا، یا ترومبوز های وریدی بهتر است که در طول پرواز چند دقیقه راه بروید و یا سر جای خود بلند شوید و به پاهایتان کمی نرمش بدهید. از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ در طول پرواز خودداری کنید «کاترین سونکویست فورست» متخصص کمک‌های اولیه در رابطه با جلوگیری از لخته شدن خون در رگ‌های پا در طول سفر هوایی می‌گوید: حداقل هر یک ساعت یک‌بار پاهای خود را تکان دهید، اگر امکان راه رفتن برایتان وجود ندارد، می‌توانید از نرمش‌های ساده بر روی صندلی‌تان استفاده کنید و مچ پاها را هر یک ساعت یک‌بار بچرخانید و پاها را از زانو حرکت دهید.

لنز خود را دربیاورید

اگر از لنزهای طبی استفاده می‌کنید، در طول سفر هوایی لنز خود را دربیاورید، هوای داخل کابین بسیار خشک است و این خشکی هوا ممکن است موجب تحریک چشم شما شود. اگر چشمانی حساس داشته باشید خوابیدن با لنز موجب تشدید حساسیت چشمانتان می‌شود. با رعایت نکات ذکرشده، سلامت چشمانتان در طول پرواز را تضمین کنید.

تهویه هوای بالای صندلی خود را خاموش نکنید

اگر تهویه هوای بالای سر شما باد سرد ایجاد می‌کند، بهتر است تا دریچه را به سمت دیگری برده ولی تهویه هوا را خاموش نکنید. تهویه هوای بالای سر شما در تنظیم فشار هوای داخل کابین تأثیر دارد و با استفاده از آن باکتری‌ها از صندلی شما دور می‌شوند. روشن بودن تهویه از خشکی پوست صورت در طول پرواز هم جلوگیری می‌کند.

غذا و میان وعده‌ای که روی میز هواپیما افتاده است را نخورید

میز کوچکی که در هواپیما در جلوی هر صندلی قرار دارد، منبعی از آلودگی‌ها است. اگر غذا و یا خوراکی‌تان بر روی این میز افتاد، از خوردن آن جدا خودداری کنید. مهماندار فرگوسن در رابطه با میزهای جلوی هر صندلی می‌گوید: «بارها دیده‌ایم که افراد پای خود را بر روی این میز قرار می‌دهند و حتی مادرهای برای تعویض پوشک بچه از این میز استفاده می‌کنند! پس بهتر است در استفاده از آن‌ها محتاط باشید.» میزها در هر پرواز تمیز و استریل نمی‌شوند و تنها یک‌بار در طول شبانه‌روز در میان پروازها تمیز می‌شوند.در هر اینچ مربع میزهای جلوی صندلی هواپیماها،۲.۱۵۵ باکتری زندگی می‌کنند درحالی‌که میزان باکتری‌های هر اینچ مربع فلاش تانک سرویس بهداشتی ۲۶۵ واحد است.

از بالشت استفاده نکنید

یکی دیگر از وسایلی که در هر پرواز تعویض نمی‌شوند، بالشت‌ها و پتوهایی است که در هواپیما عرضه می‌شود. این بالشت‌ها و پتوها در هر سفر عوض نمی‌شوند بلکه در آخر هرروز کاری تعویض و یا شسته می‌شوند. فضای گرم‌ونرم بالشت یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد باکتری‌ها و انتقال آن‌ها از فردی به فرد دیگر است. فرگوسن در رابطه با نحوه استفاده افراد از بالشت‌های هواپیما می‌گوید: «بارها افرادی را دیده‌ام که پاهای خود را بر روی بالشت قرار می‌دادند، در بالشت عطسه می‌کردند.»

نوشیدن آب را فراموش نکنید

آیا تابه‌حال در طول سفر گلویتان خشک‌شده است؟ کابین هواپیما به دلیل کاهش فشار هوا، محیطی خشک دارد و هوای کافی برای انسان در کابین وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که در هر سفر هوایی باید ۴۷۰ میلی‌لیتر آب بنوشید. نوشیدن آب در طول سفر و قبل از سفر می‌تواند بسیاری از مشکلات شما در طول سفر را برطرف کند.

قهوه و چای ننوشید

در طول سفر هوایی نمی‌توانید هر چیزی که با آب تهیه می‌شود را بنوشید. اگرچه آبی که برای تهیه قهوه و چای استفاده می‌شود، جوشانده می‌شود ولی بهتر است برای مصرف آب از بطری‌های جداگانه استفاده کنید. دلیل دیگری که به خاطر آن بهتر است در طول سفر چای و قهوه نخورید، کافئین است. کافئین موجب خشکی گلو و دهان می‌شود. اگر زودبه‌زود تشنه می‌شوید، به دلیل مصرف زیاد کافئین است.

در مصرف نوشیدنی الکی زیاده‌روی نکنید

اگرچه بسیاری از افراد به نوشیدن الکل در هواپیما عادت دارند، ولی الکل هم یکی از مواردی است که باعث تشدید خشکی و بی‌آبی بدن می‌شود. ترکیب نوشیدنی الکی با هوای خشک داخل کابین شما را حسابی به دردسر می‌اندازد. تأثیر نوشیدنی‌های الکی در ارتفاع بالاتر از سطح زمین کمتر است و نوشیدن بیش‌ازحد ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند.

در کنار پنجره نخوابید

بدون شک شما هم برای تماشای ابرها و یا استراحت لحظه‌ای سرخود را به دیوار کنار شیشه هواپیما تکیه داده‌اید. این دیوار از آلوده‌ترین بخش‌ها است! افراد قبل از شما هم سرخود را به آن تکیه داده، بر روی آن سرفه و عطسه کرده‌اند. فرگوسن در رابطه با آلودگی‌های هواپیما می‌گوید: اگر دوربینی که توانایی نمایش میکروب‌ها را دارد، در هواپیما قرار بگیرد، پنجره‌های هواپیما را به‌عنوان آلوده‌ترین نقاط می شناسد . در طول پرواز از زدن دست خود به چشم‌ها، لب‌ها و بینی اجتناب کنید. این موضوعات حقایقی هستند که سرویس‌های هوایی نمی‌خواهند شما بدانید!

صندلی وسط به شما رسیده است!

بر اساس نظرسنجی استراتژی جهانی در سال ۲۰۰۹ نیمی از آمریکایی‌ها از نشستن در صندلی وسط هواپیما بیشتر از دندان‌پزشک می‌ترسند. زمانی که صندلی خود را انتخاب می‌کنید، بدون شک صندلی کنار پنجره و یا راهرو را برمی‌گزینید، اگر بدشانس بودید و صندلی وسط به شما رسید، با درخواست از مسئول ثبت نام یا مهماندار، محل صندلی را تغییر دهید.

قبل از بلند شدن هواپیما، نخوابید

اگر در زمان تیک آف و یا بلند شدن هواپیما بخوابید، فشار هوای داخل گوش شما افزایش پیدا می‌کند. در صورت بیدار بودن با جویدن آدامس از این مشکل جلوگیری کنید. خوابیدن در زمان بلند شدن هواپیما چیزی جز سردرد و گرفتگی گوش شدید برای شما نخواهد داشت.