باغ پنج حس
باغ پنج حس دهلی یا لودی گاردن دهلی، یکی از بزرگترین پارک های دهلی و یکی دیگه از دیدنی های شهر هند به شمار می ره. این پارک در فوریه ۲۰۰۳ افتتاح شده و یکی از برترین دیدنی های هندوستان و جاذبه های گردشگری دهلی محسوب می شه. این باغ طراحی شده برای تحریک حواس پنجگانه ما که زیبایی ها و جاذبه های آن و اینکه شانس لمس کردن، بوئیدن، شنیدن محیط طبیعی رو داشته باشیم.

مقبره گاندی
در شهر دهلی اماکن دیدنی زیادی وجود داره و از مهمترین اماکن گردشگری هند بنای یادبود مقبره مهاتما گاندی رهبر نهضت ضد استعمار هند هستش که دیدنش خالی از لطف نیست . مهاتما گاندی رهبر سیاسی و مذهبی هندی ها در سال ۱۹۴۸ میلادی به قتل رسید. مقبره آن در شهر دهلی و در میان فضایی سرسبز بشکل سکویی چهار گوش از مرمر سیاه قرار داره.

قلعه کهنه هند (Purana Qila)
قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاه سوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده.

مسجد جامع دهلی(Jama Masjid)
مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد یا مسجد جهان نما، از مهمترین مساجد هندوستان و بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام تا اواخر قرون بیستم بوده. ابن بطوطه در سفرنامه خود این مسجد رو به عنوان بزرگترین مسجد جهان توصیف و از نوادر روزگار دانسته. حیاط بیرونی مسجد از ماسه سنگ قرمز و دیوارها از سنگ قرمز و مرمر سیاه و سفید ساخته شده و دو منار و سه گنبد مرمرین اصلی و چند گنبد و مناره کوچیک تر داره. این مسجد بین سال های ۱۶۵۰ تا ۱۶۵۶ میلادی/ ۱۰۶۰ تا ۱۰۶۶ هجری قمری به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند و سازنده تاج محل ساخته شده و روز عید فطر ۱۰۶۶ ق مورد بهره برداری قرار گرفته. این مسجد روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار داره و یکی از مراکز مهم مسلمانان در هند به شمار می ره.

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان ( Rashtrapati Bhavan )
درست غرب میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند بینش قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار داره. دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه (معروف به بلوک جنوبی South Block) در حاشیه شرقی و ساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده. این مجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی نوِ. این کاخ از تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق برخورداره. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار گرفته که سالی یک ماه، بازدید عموم از باغ آزادِ. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره ها به مساحتی بیش از ۷۵۰ متر مربع، تماماً با نقاشی های ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده .

معبد آکشاردام (Akshardam Temple)
معبد آکشاردام یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری دهلی و بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حساب میاد، که بسیاری از سنت های مردم هند، فرهنگ آیین هندو، روحانیت و معماری هندی رو به نمایش می زاره. این معبد توسط ماهاراج پراموخ سووآمی بنا شد، که ۳۰۰۰ نفر از پیروانش به همراهی ۷۰۰۰ صنعتگر تونستند ساخت اون رو به اتمام برسونن. معبد آکشاردام که حدود ۷۰% از توریست های دهلی رو به خود جذب می کنه، بطور رسمی در ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. این معبد در حاشیه ی رود یامونا و مجاورت دهکده ی مسابقات کشورهای مشترک المنافع سال ۲۰۱۰ قرار گرفته. ساختمان اصلی مستقر در وسط معبد بر اساس علم جهت یابی و معماری هندی ساخته شده که تماما از جنس سنگه. این معبد همچنین نمایشگاه هایی از زندگی مردم سووآمینارایان و تاریخ هندوستان، یک فواره ی موزیکال و باغات بسیار وسیعی داره.

قطب منار( Qutub Minar)
این مناره بزرگ از مرمر و سنگ های سرخ ساخته شده و به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان و توسط غلام ترک و سپهسالار او قطب الدین ایبک، که بعدها به پادشاهی رسید، در ۱۱۹۹ میلادی بنیان گذارده شده و بعد توسط داماد او شمس الدین التتمش در ۱۲۳۰ میلادی کامل شد و سپس به وسیله فیروزشاه تغلق در سال ۱۳۱۶ میلادی به پایان رسید. در سال ۱۳۶۸ میلادی این بنا به وسیله رعد و برق صدمه دید که توسط فیروزشاه و اسکندر لودی دوباره مرمت شد.
قُطُب منار به تقلید از «منار جام» افغانستان، ساخته و به پنج طبقه تقسیم شده که در فاصلهٔ هر دو طبقه، ایوان مدوری به صورت کمربند قرار گرفته.
این قطب یکی از اولین و برجسته ترین نمونه های معماری هندو-اسلامیِ که همراه با چندین سازه باستانی و قرون وسطایی و خرابهٔ دیگر «مجموعهٔ قُطُب» رو در دهلی تشکیل می ده. این بنا در نزدیکی ایستگاه مترو در دهلی نو قرار گرفته.

قلعه سرخ ( Red Fort)
این قلعه تاریخی یکی از بزرگترین مراکز جذب گردشگر در هندوستانه که به لال قلعه یا همون قلعه سرخ معروفه و به عنوان زینتی از معماری ایرانی در دل شهر دهلی نو، پایتخت هند جای گرفته و تو یکی از ساختمان هاش شعری به زبان فارسی و به خط نستعلیق نوشته شده.
این قلعه به خاطر محصور شدن با سنگ های قرمز رنگ، به قلعه سرخ مشهور شده و همین ویژگی از جمله دلایل جذابیتش به شمار می ره. این قلعه که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده، بزرگترین قلعه ایست که در زمان حکومت مسلمانان هند در دهلی ساخته شده. این بنا به دستور شاه جهان امپراتور گورکانی درسال ۱۶۳۹ میلادی هنگامی که پایتختش رو از اگرا به دهلی تغ ییر داد، ساخته شد و ساختش نه سال طول گشید.


دروازه هند ( India Gate)
دروازه هند بنای یادبود ملی هند محسوب می شه که در قلب دهلی نو پایتخت کشور هندوستان واقع شده. این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲ متر توسط سر ادوین لیتینز معمار بریتانیایی طراحی شده و در محوطه ای باز و نزدیک به مجموعه زیبای کاخ ریاست جمهوری هند در سال ۱۹۳۱ ساخته شده. در اصل این بنا به عنوان یادبود تمامی جنگ های هند شناخته می شه و نشان برجسته ای ست برای یادآوری ۹۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جان خود رو از دست دادن. این سربازان در مبارزه برای امپراتوری بریتانیا در هند و یا بیشتر در جنگ جهانی اول و همچنین در جنگ سوم انگلیس و افغانستان جان باختند. نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده . این بنا از سنگ ماسه قرمز و گرانیت ساخته شده

مقبره همایون ( Humayun's Tomb)
این آرامگاه، متعلق به همایون، یکی از پادشاهان گورکانی هند هستش که در سال ۱۵۷۰ بدستور همسر اول همایون پادشاه، بگابگوم و بدست معمار ایرانی بنام میراک میرزا قیاس ساخته شد. نام دیگر این آرامگاه نصرالدین همایونه. این آرامگاه در منطقه نظام الدین و در مرکز شهر دهلی قرار داره. این مقبره در قرن ۱۶ میلادی واقع شده و از جاذبه های گردشگری هند به شمار میاد. این آرامگاه اولین باغ ایرانی در شبه قاره هند هستش. مقبره همایون، اولین مقبره با فضای آزاد و باغ گونه در تمام هندِ، همچنین اولین بنا که در نمای اون از سنگ های ماسه ای قرمز رنگ استفاده شده. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده.

معبد ( Gurudwara Bangla Sahib)
یکی از معابد مقدس و زیبای شهر دهلی نو برای سیک ها.
معبدی به رنگ طلا و گنبدی طلایی و خیره کننده که درست در قلب شهر قرار گرفته و به خاطر ظاهر جذاب، از اماکن مورد علاقه توریست هاست.